Wycieczki O FirmieKontaktRegulaminyCzlonkostwoLinkiSposorzyFoto-GaleriaWycieczki Informacje
Wycieczki Planowane

USA
Alaska
Arizona
California-Południe
California-Północ
Colorado
Floryda
Hawaje
Maine (Jesienią)
Nevada
Oregon
Nowy Meksyk-Teksas
Utah
Washington State

Kanada
Gory Skaliste
Wyspa Sw. Edwarda

Meksyk
Jukatan

Ameryka Cent.-Karaiby
Kostaryka
Dominikana

Afryka
Namibia-Botswana

Azja
Chiny
Wietnam-Kambodża
Turcja
Japonia
Tailandia-Burma

Ameryka Poludniowa
Peru
Argentyna
Chile

Europa
Chorwacja
Francja
Islandia
Norwegia
Polska
Włochy

Australia - Oceania
Australia
Nowa Zelandia



                                     Wszystko o kartach pamieci

Przez wiele lat Compact Flash by
ła moją ulubioną kartą pamięci i używałbym jej do dzisiaj gdyby nie to, że kolejne modele mojego Canona zostaży wyposażone w gniazdo na kartę SD "Secure Digital". Moja złść była wtedy tak duża, że zrezygnowałem z zakupu kolejnego modelu Canona z tą właśne kartą licząc że następny model będzie znów wyposażony w w gniazdo z moją ulubioną kartą. Nic takiego się nie stało i po kilku latach " technicznego opóźnienia" kupiłem następny już model z gniazdem na SD. Mogłem oczywiście zmienić model, ale duże koszty z tak pozornie błachego powodu wydawały mi się niewarte ponoszenia. Coś gorszego mogło mi się przecież przytrafić, że na przykład w tej nowej serii aparatow kolejny model też byłby z kartą SD. Z perspektywy czasu nie mam powodu do narzekań, chociaż ze względu na znacznie mniejsze rozmiary karty mam trudności z jej bezpiecznym przechowywaniem i przenoszeniem.
Przez ostatnie lata karty SD zdominowa
ły całkowicie rynek i stały się najpopularniejszym nośnikiem pamięci cyfrowej. Zasłużyly na to przez swoją wysoką jakość techiczną i zaawansowanie technologiczne, oraz stosunkowo niskie ceny.  

Jak
ą kartę używać?
Na rynku aparat
ów fotograficznych funkcjonuje w zasdzie cztery typy kart pamięci. Inne karty mają znikomy udział. Sa to:
- CompactFlash Card
- Secure Didgital Card (SD card)...
- MicroSD Card...
- Sony Memory Stick...
O tym jakiego typu kart
ę będziemy uśywać decydujemy praktycznie w momencie zakupu aparatu fotograficznego. W specyfikacji każdego aparatu znajdziemy mniej więcej taką oto informacje:
CAMERA MEMORY
Memory Card Slot: SD card
Supported Memory Cards: SD Memory Card, SDHC Memory Card, SDHC-I Memory Card, SDXC Memory Card, SDXC UHS-I Memory Card

Niektóre bardziej zaawansowane modele aparatów posiadają dwa gniazda dla różnych typów kart, więc lista kart jest nieco szersza. Przy zakupie nowej karty dobrze jest wiedzieć coś więcej o danych technicznych i rożnicach między poszczególnymi modelami. Znajomość kart to nie tylko sparawa zakupu karty, to także rzecz właściwego jej wykorzystania podczas fotografowania. Więcej informacji na temat poszczególnych  typów kart znajduje się poniżej. Wybór karty w zależności od jej prodcenta pozostawiam do własnego rozeznania posilkując się Internetem i opinią innych użytkowników.

Karta SD
Karta SD zosta
ła opracowana przy współpracy 3 firm; SanDisk, Panasonic i Toshiby w 1999 roku. Firmy te utowrzyły później niedochodową organizację SD Association (SDA). SDA zrzesza obecnie ponad 1000 członków i zajmuje się promocją kart SD.
Karty SD charakteryzują się niewielkimi rozmiarami (32x21x2.1 mm). Waża ok. 2 gramów
Oto trzy typy kart SD w kolejności zaawansowania technologicznego

Logo Pojemność Opis karty
     
SD 128MB do
2GB
- Karta SDSC (Secure Digital Standard Capacity) znana jako SD Card. Powstała w 2000 roku i jest oparta na systemie plików FAT16 Praktycznie nie ma jej już w użyciu
     
SDHC 4GB
do
32GB
- Karta SDHC (Secure Digital High Capacity) 
Jest ona na rynku od 2006 roku. Zastosowanie systemu plikow FAT32 pozwoli
ąo na wyraźne zwiększenie pojemności i karty te są nadal w użyciu
     
SDXC 64GB
do
2TB
- Karta SDXC (Secure Digital eXtended Capacity)
Ogromnym osiagni
ęciem było wprowadzenie systemu plików exFAT w 2009 roku, które pozwoliło na ponad 60 krotne zwiększenie maksymalnej możliwej pojemności w porównaniu do karty SDHC. W chwili obecnej dostępne są już na rynku karty o pojemności 516 GB. Na kartę 2 TB trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.
     
     
[W tym miejscu potrzebne jest krtkie wyjaśnienie czym jest system plików FAT. Z wielkim uproszczeniem można powiedzieć, że jest to metoda przechowywania plików, zarządzania plikami, informacjami o tych plikach, tak by dostęp do plików i danych w nich zgromadzonych był łatwy dla użytkownika systemu. Systemy plików stosuje się dla różnych nośników danych miedzy innymi dla kart pamieci. Wprowadza on reguły umieszczania na nich danych, oraz informacji umożliwiających przechowywanie tych danych, zapewnia łatwy i szybki dostęp do danych, informacji o nich, pozwala na manipulowanie nimi, a także określa sposoby usuwania ich.
System plików FAT (File Allocated Table) oryginalnie opracowany przez Microsoft dla DOS i Windows jest używany w kartach pamięci.]
Powyższa informacja jest jedynie potrzebna dla uporządkowania wiedzy o kartach pamięci i nie ma znaczenia przy wyborze karty ani w posługiwaniu się nią.
 
Karty SD z UHS (Ultra High Speed) są obecnie najbardziej zaawansowanymi technicznie nośnikami pamięci cyfrowej na rynku.
 
Logo karty
+ Logo magistralii
Szybkość
magistrali
Opis karty
     
UHS-I 50GB
104GB
Maksymalna predkość magistrali może być osiągnięta tylko wtedy gdy zarówno karta jak też urządzenie wyposażone są w UHS. W innym przypadku urządzenie i karta użyją największej dostępnej prędkości SD jednego z elementów układu karta-gniazdo pamięci urzadzenia.  
     
UHS-I 156GB
312GB
Maksymalna predkość magistrali może byś osiągnięta tylko wtedy gdy zarówno karta jak też urządzenie wyposażone są w UHS-II. W innym przypadku urzadzenie i karta użyja największej dostępnej prędkośći UHS-I lub SD jednego z elementów układu karta- gniazdo urzadzenia.
Oznaczenia na karcie SD
Pojemność karty to nie wszystko. Bardzo istotną rzeczą są jej dane techniczne te związane z szybkością jej działania, jak szybkość zapisu danych, szybkość odczytu danych itp.
Oznaczenia na SD
1. Suwak blokady karty przed niezamierzonym usunieciemn z niej danych
2. Maksymalna prędkość odczytu w MB/s
3. Logo karty SDXC. Logo to określa typ karty. Każdy typ karty używa innego formatu plików. Nowe karty mogą nie pracować na starym sprzęcie np w czytniku kart.
4. Pojemność karty wyrażona w GB (128GB)
5. Inny sposób oznaczania maksymalnej szybkości odczytu karty bazujący na systemie oznaczania szybkości  dysków CD gdzie 1x znaczy predkość 150KB. Idąc dalej 4x odpowiada 600KB, a przypadku tej karty 1000x 150KB  = 150 000KB to jest 150MB
6. Jest to stary sposób oznaczania szybkości tzw. Speed-Class Rating. Używane są 4 klasy minimalnej szybkości zapisu; klasy 2,4,6 i 10. Liczby te oznaczają odpowiednio 2MB/s, 4MB/s itd. Jeśli w rzeczywistości karta ma 8MB/s predkość zapisu to jest wtedy oznaczona jako klasa 6. Karta powyższego przykładu jest klasy 10.
7. To także jest oznaczenie minmalnej szybkości ciągłego zapisu zgodnie z wprowadzoną nową magistralą wysokiej predkości UHS (Ultra High Speed). Są tu 2 standardy U1 i U3, gdzie U1 oznacza minimalną szybkość zapisu 10MB, która odpowiada klasie 10 podstawowego oznaczenia. W rzeczywistości szybkość ta jest z reguły wyraźnie większa. Natomiast aby karta uzyskała oznaczenie klasy U3 jakie ma karta z przykładu powyżej, musi zapewniać minimalną predkość zapisu conajmniej 30GB,   
8. Karty z magistaralą UHS mają oznaczenia zgodne ze standardami UHS-I i UHS-II i zapewniają najwyższą prędkość przesyłu danych odpowiednio 104MB/s i 312 MB/s (karta z przykładu). Należy wspomnieć, że maksymalna prędkość przesyłu w kartach bez magistrali UHS wynosi 25 MB/s 
SanDisk
9. Na niektórych kartach można już znaleźć logo tzw. Video Speed Class szybkości utworzonej z myslą o wideo w rozdzielczości 4K i 8K z prędkońcią 60/120 fps. Proszę zwrócić uwagę, że na karcie SanDisk powyżej nie ma już starego oznaczenia prędkości odczytu (pkt 6) Jest natomiat oznaczenie prędkości wideo V30, która pokrywa się z prŁdkością wrsji U3 (zobacz pkt 7 powyżej) i wynosi 30MB/s. Pozwala to na nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K 60/120 fps. Na rynku są już aparaty fotograficzne do nagrywania wideo w rozdzielczości 4K z nieco mniejszą ilością klatek na sekundę.
Kompatybilnośc kart SD
Obowiazuje tutaj zasada, że stare karty działają zgodnie ze swoimi możliwościami po zainstalowaniu ich w gnieździe nowszej wersji. Natomiast nowe karty nie działają gdy sa zainstalowane w gnieździe starego sprzętu. Zobacz schemat poniżej.
Kompatabilnosc schemat
 
Karta MicroSD
Karta MicroSD należy do rodziny kart SD i praktycznie różni się tylko wymiarami (11x15x1mm), oraz wydaje się być nieco tańsza od kart SD w przeliczeniu na 1GB pamęci. Jest ona zdcydowanym liderem jeśli chodzi o ilość sprzedawanych kart rocznie w porównaniu z pozostałymi kartami. Jej sprzedaż w ciągu roku wznosi wyraźnie więcej niż 50% wszystkich sprzedanych kart.
Ponieważ wszystkie oznaczenia i parametry są identyczne jak w kartach SD, więc nie wymaga to oddzielnego omowienia. Najszersze zastosowanie karty te mają w urządzeniach mobilnych, ale można je także używać w urządzeniach z gnazdem SD przy zastosowaniu specjalnego adaptera.
MicroSD
Karta MicroSD z adapterem. Widać wyraźnie rożnicę wielkości w porównaiu do karty SD, która ma wzmiary identycznie jak adapter.
 
Karcie MiniSD nie poświęciłem żadnego miejsca, gdyż praktycznie nie jest ona obecnie używana.
 
Na karcie  64GB powinno sie zmiescic:
Przy matrycy 20 Megapixeli w Formacie JPEG - ok. 12320 zdjec
Przy tej samej matrycy w formacie RAW - ok. 2770 zdjec
RAW+JPEG - ok. 2290
Przy innej matrycy i innej pojemnosci kart nalzy wyliczyc ilosc zdjec z warunku proporcjonalnosci
Karta CompactFlash i Memory Stick (w opracowaniu)
 
 

 
 
 
To trzeba zobaczyć
Must see places
Must See
 
Dziki Zachod
Wild West
Wild West
 
Jak fotografowac
How to photograph
SunsetHDR
 
Wycieczki odbyte
Crater Lake